Postacie wieloklasowe
Awansując na kolejny poziom, bohater może dodać sobie nową klasę, stając się postacią wieloklasową. Na zdolności takiego wieloklasowego śmiałka składają się zdolności wynikające z wszystkich jego klas. Wieloklasowość poprawia wszechstronność postaci, kosztem koncentracji i specjalizacji.
Właściwości klasowe i poziom
Uogólniając, zdolności wieloklasowego bohatera to suma zdolności każdej z jego klas.
Poziom: “Poziom postaci” to suma wszystkich jej poziomów. Stosuje się go, gdy trzeba określić, kiedy śmiałek otrzymuje atut i kiedy ma prawo zwiększyć wartość atrybutu.
“Poziom klasowy” to poziom, jaki śmiałek uzyskał w konkretnej klasie. W przypadku bohaterów, których wszystkie poziomy dotyczą jednej klasy, poziom postaci jest równy poziomowi klasowemu.
Punkty wytrzymałości: Bohater otrzymuje punkty wytrzymałości wynikające z awansu na poziom danej klasy i dodaje je do całkowitej liczby posiadanych pw.
Bazowa premia do ataku: Bazową premię do ataku bohatera ustalisz, dodając do siebie jego bazowe premie do ataku uzyskiwane dzięki poszczególnym klasom. Sumaryczna wartość co najmniej +6 oznacza, że postać ma prawo do większej liczby ataków.
Rzuty obronne: Dodaj do siebie premie wynikające z każdej klasy.
Umiejętności: W przypadku umiejętności, która jest klasowa dla dowolnej z klas wieloklasowego śmiałka, maksymalną liczbę rang determinuje poziom postaci (maksymalna ranga dla umiejętności klasowej to 3 + poziom postaci).
W przypadku umiejętności, które nie są klasowe dla żadnej z klas wieloklasowego śmiałka, maksymalna liczba rang odpowiada połowie maksymalnej liczby rang w umiejętności klasowych.
Właściwości klasowe: Wieloklasowy bohater zyskuje wszystkie właściwości klasowe wynikające z każdej posiadanej klasy, musi się jednakże stosować do ograniczeń każdej z nich (wyjątek: Śmiałek, który decyduje się na klasę barbarzyńcy, nie staje się niepiśmienny).
Kapłani oraz doświadczeni paladyni posiadają tę samą zdolność specjalną – odpędzanie nieumarłych. Jeżeli wieloklasowy paladyn jest co najmniej 4. poziomu, jego efektywny poziom na potrzeby odpędzania wynosi poziom kapłana plus poziom paladyna minus 3.
Doświadczeni barbarzyńcy oraz doświadczeni łotrzykowie posiadają tę samą zdolność specjalną – nieświadomy unik. W przypadku gdy barbarzyńca/łotrzyk uzyskałby drugi raz nieświadomy unik (z racji drugiej klasy), otrzymuje zamiast niego doskonalszy nieświadomy unik, chyba że już go posiada. Na potrzeby określenia minimalnego poziomu łotrzyka zdolnego flankować taką postać sumuje się poziomy barbarzyńcy i łotrzyka.
Zarówno czarodzieje, jak i zaklinacze mają możliwość pozyskiwania chowańców. W tym przypadku poziomy czarodzieja/zaklinacza w obu klasach kumulują się na potrzeby określenia naturalnego pancerza chowańca, wartości jego Intelektu oraz zdolności specjalnych.
Atuty: Wieloklasowy bohater otrzymuje atuty zależnie od poziomu postaci, bez względu na poziomy w poszczególnych klasach.
Zwiększenie wartości atrybutu: Wieloklasowy bohater zwiększa o 1 wartość jednego atrybutu na każde cztery poziomy postaci, bez względu na poziomy w poszczególnych klasach.
Czary: Bohater zyskuje zaklęcia w oparciu o awans na poziomy klas pozwalających je rzucać i musi korzystać z oddzielnych list. Ponieważ efekty zaklęć zależą od poziomu klasowego, gracz musi kontrolować, dzięki której klasie przygotowuje i rzuca dane czary.